מהנדס מכונות

מיהו מהנדס מכונות?

הנדסת מכונות היא אחד התחומים הוותיקים ביותר הקיימים בין כל ענפי ההנדסה השונים. מדובר בענף המתבסס על ידע הנדסי וידע מתמטי בשילוב עם ידע ממוחשב. בעזרת בסיס תיאורטי זה עוסקים מהנדסי מכונות בתכנון וייצור של מכונות רבות למפעלים, מכונות וציוד לתעשייה, כלי תחבורה, כלי שיט, רובוטיקה ואף מכשור רפואי.

מהנדס מכונות חייב לעסוק בעבודתו אך ורק במידה והוא בעל רישיון ועבר הכשרה מתאימה על ידי אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהים בארץ. כיום רוב תעשיית המכונות בהנדסה מתקדמת לעבר שימוש במדעי המחשב, לייצור מכונות וציוד מתקדם ממוחשב שניתן לתכנות ושליטה מרחוק.

תחומי התמחות של מהנדס מכונות

אחד המאפיינים הבולטים של ענף הנדסת המכונות הוא הנגיעה הרחבה של הענף במגוון של נושאים ותחומים. מסיבה זו עוברים מהנדסי מכונות הכשרה רחבה ביותר מבחינת ידע תיאורטי רלוונטי. מהנדס מכונות מתמודד בעבודתו עם מכניקה, אנרגיה וחום, בעיות מתמטיות והנדסיות, מחשבים, ייצור ואף עיצוב אסתטי של מכונות וציוד עבור תעשייה. עיצוב הוא אחד התפקידים החשובים כיום בהתמחותו של מהנדס מכונה.

מהנדסי מכונה מעצבים לדוגמה את המכונה המוכרת לנו יותר מכל – המכונית. כלומר העיצוב לוקח מקום חשוב בהתמחותו של המהנדס. מלבד עיצוב מכונות וציוד עבור התעשייה, נדרשים לא פעם מהנדסי מכונות לעצב עבור עצמם כלים מיוחדים אשר יסייעו להם בבניית וייצור מכונות אחרות. בעבודתם מתמחים מהנדסי המכונות בתחומים רבים כגון העברת חום, גלגול אנרגיה מצורה אחת לאחרת, הנדסת נוזלים, אנרגיות חשמל ועוד.

למה כדאי להיות מהנדס מכונות?

ישנם יתרונות רבים למהנדס מכונות שהופכים את המקצוע לכדאי במיוחד. ראשית, עבודתם של מהנדסי מכונות נוגעת בכמעט כל תחום בתעשייה. דבר המרמז על אפשרויות תעסוק טובות ומבחר של תפקידים במגוון חברות ציבוריות ופרטיות. שנית, מלב הביטחון התעסוקתי שמקנה המקצוע, מדובר בתפקיד מתגמל במיוחד מבחינת שכר חודשי והטבות נלוות בתנאי העבודה.

שכרם של מהנדסי תוכנות מתחילים הוא גבוה במיוחד יחסית לשכר הממוצע במשק ככל שצוברים ניסיון, ותק ושנות עבודה כך גדל גם השכר בהתאם. כך שמהנדס מכונות ותיק ובכיר במשק מרוויח שכר של כמה עשרות אלפי שקלים בחודש. זאת מבלי להזכיר תנאים מטיבים כגון רכב וטלפון מטעם החברה וכן גם ביטוחים וקרנות משתלמות. שלישית, לעבוד בעבודה שאוהבים זה דבר חשוב שמקנה יציבות לאורך זמן.

היריעה הרחבה של תחום הנדסת המכונות מאפשרת לכל אחד למצוא את התחום אליו הוא מתחבר יותר מכל וכך לעסוק במה שמעניין אותו ומתאים לו. כמו כן השליטה הרחבה של מהנדסי מכונות בתחומי ידע כה רבים פותחת בפניהם עולם שלם של תעסוקה מלבד התעסקות ישירה בהנדסת מכונות. עבור מי שממשיך ללימוד תואר שני מצפים אף תפקידי ניהול בנוסף לעבודה השוטפת כמהנדס המתכנן ומייצר מכונות.